Gościem pierwszego spotkania w ramach projektu LITERATURA NA WYŻYNACH będzie Maciej Piera autor książki Siła przetrwania. Największe górskie tragedie. Nasz gość prowadzi kanał na You Tubie TUTAJ, na którym opowiada o swoich górskich wyprawach oraz przybliża tragiczne losy wypraw w najwyższe góry świata.
Spotkanie nawiązywać będzie do ostatniej wyprawy Wandy Rutkiewicz na Kaczendzonkę, które miało swój smutny finał. Opowiemy o historiach ludzi, którzy realizując swoje górskie pasje znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące przyczyn największych tragedii górskich i tego, czy można było ich uniknąć.
Spotkaniom towarzyszy akcja Pozwól sobie poczytać książkę, podczas której będziemy czytać książki zaproszonych gości w specjalnie przygotowanej scenografii.
Na spotkanie z Maciejem Pierą zapraszamy 14 kwietnia o godz. 18:00 do Biblioteki Głównej, ul. Wielkopolska 1a.
Opis książki Siła przetrwania. Największe górskie tragedie.
Siła przetrwania przedstawia historie ludzi, którzy chcąc realizować swoje górskie pasje, w wyniku niesprzyjających okoliczności i błędów znaleźli się w śmiertelnym zagrożeniu, zmuszeni walczyć o swoje życie.
Brak odpowiedniego przygotowania, wadliwy sprzęt, załamanie pogody czy może zwyczajny pech? Wraz ze Szczytomaniakiem spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego doszło do największych tragedii górskich i czy można było ich uniknąć. Poznamy też relacje ocalałych, uczestników akcji ratunkowych i świadków.
Jak doszło do największej katastrofy lawinowej w Tatrach, w której zginęło kilkunastu uczestników kursu narciarskiego?
Dlaczego w stosunkowo łatwym terenie Parku Narodowego Cairngorms miała miejsce najpoważniejsza tragedia górska w Wielkiej Brytanii, w której zginęli kilkunastoletni uczniowie?
Jak zakończyła się wyprawa na Mount Everest, poprowadzona ,,okrutną drogą" przez zachodnią grań, którą jako pierwszy, bez wsparcia aparatury tlenowej, postanowił przejść Christo Prodanow?
Co było przyczyną dramatu wyprawy nazistowskich Niemiec na Nanga Parbat w 1934 roku, nazywanej ,,najdłuższą agonią w historii wspinania"?
Jaki był powód najtragiczniejszej katastrofy śmigłowca ratowniczego w Tatrach?
Jako człowiek gór - przeczytałam z zapartym tchem...
Monika Witkowska, himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi i trzech ośmiotysięczników.