Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści


REKLAMA

Kolizja z udziałem dwóch rowerzystów. Każdy miał coś na sumieniu!

 |  Komenda Miejska Policji
Komenda Miejska Policji
Dodane przez:
Komenda Miejska Policji

Kolizja drogowa z udziałem dwóch rowerzystów. W wyniku zderzenia 41-letnia cyklistka trafiła do szpitala. Kolejny raz apelujemy o ostrożność. Przypominamy podstawowe zasady poruszania się, do których zobowiązani są kierujący jednośladami. 

Kolizja z udziałem dwóch rowerzystów. Każdy miał coś na sumieniu!

Sezon rowerowy powoli już się kończy, ale zdarzenie drogowe z udziałem cyklistów, do którego doszło wczoraj, pokazuje, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa przez użytkowników jednośladów.

Do zdarzenia z udziałem dwóch rowerzystów doszło przedwczoraj po godzinie 15:00 w Jastrzębiu-Zdroju. Jak ustalili będący na miejscu mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego jastrzębskiej komendy, jadąca na rowerze 41-latka, skręcając w prawo, nie ustąpiła pierwszeństwa na skrzyżowaniu innemu rowerzyście. Mieszkanka powiatu pszczyńskiego uderzyła w tylne koło jadącego na rowerze 13-latka. W związku z przeprowadzonym badaniem na zawartość alkoholu okazało się, że kobieta miała prawie pół promila w wydychanym powietrzu, a chłopiec nie posiadał karty rowerowej. W wyniku zdarzenia 41-latka z ogólnymi obrażeniami ciała została zabrana do szpitala. Jej życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo.

Przy okazji tego niebezpiecznego zdarzenia przypominamy podstawowe zasady poruszania się po drogach, do stosowania się których zobowiązani są kierujących jednośladami.

Bez karty rowerowej – nie można!

Przepisy nie zostawiają cienia wątpliwości. Bez karty rowerowej nie można jechać ! Karta rowerowa to dokument potwierdzający uprawnienia do jazdy rowerem dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 roku życia. Od osób starszych nie wymaga się tego dokumentu, a młodsze dzieci muszą być na drodze pod opieką osoby, która kartę ma lub jest dorosła. Karty rowerowej może nie mieć nastolatek, który ma prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Karta rowerowa jest dokumentem uprawniającym osoby niepełnoletnie (w wieku od 10. do 18. roku życia) do poruszania się rowerem lub hulajnogą po drogach publicznych, strefach zamieszkania czy strefach ruchu. Jeśli twoje dziecko nie ma stosownego dokumentu potwierdzającego podstawową znajomość zasad ruchu drogowego, może w trakcie kontroli otrzymać od policjanta pouczenie. Jeśli jednak sprowadziło na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego. A jeśli ukończyło 17 lat – nawet mandat w wysokości do 1500 złotych.

Rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.


Według przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący rowerem:

  • jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
  • na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku,
  • może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony,
  • może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku.
  • dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
  • czepiania się pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy kierujący rowerem:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Dodatkowo kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Przypominamy też, czym według przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym jest rower:

  • to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem,
  • pojazd może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Pamiętajmy, że korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
  • skręcając w drogę poprzeczną, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
  • przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

http://jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl/k10/informacje/wiadomosci/369695,Kolizja-z-udzialem-dwoch-rowerzystow-Kazdy-mial-cos-na-sumieniu.html

Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA
Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! wyróżnione artykuły

REKLAMA

Czarli89
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka ...
Foczka 😀
Hejka,,pozdrowienia dla Daniela ( ogrodnika) z Łodzi którego poznałam na ...
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (2)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)

Ostanie komentarze

Gratulacje i brawa dla Pań - jesteście wspaniałe!
Może wystarczy patrol policji i prace społeczne w formie sprzątania dla śmiecących. 
Naprawdę dali rade w tym roku! Po raz pierwszy nic nie rozumiem
Oni by woleli, żebyście zrobili zrzutkę i i sami rozwiązali swoje problemy/  (1)
2,7 to nie 15, ale i tak....
może wystarczy jak się ogarniemy z wyrzucaniem śmieci gdzie popadnie! ludzkości!

Jakie nowe wydarzenia kulturalne chciałbyś zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju?

Miasto kształtują nie tylko ulice, ale i kultura. Jakie nowe wydarzenia kulturalne, koncerty, festiwale lub wystawy chciałbyś, aby pojawiły się w Jastrzębiu-Zdroju? Podziel się swoimi pomysłami!"

Nie wybrano odpowiedzi. Spróbuj ponownie.
Wybierz istniejącą opcję lub wpisz swoją, ale nie obie.
Wybierz co najmniej {0} odpowiedź/odpowiedzi.
Wybierz maksymalnie {0} odpowiedź/odpowiedzi.
/sondaze/kultura-i-rozrywka/czy-obecne-obiekty-kulturalne-spelniaja-oczekiwania-mieszkancow-2.json?task=poll.vote
7
checkbox
1
[{"id":30,"title":"Wi\u0119cej koncert\u00f3w znanych artyst\u00f3w","votes":2,"type":"x","order":1,"pct":40,"resources":[]},{"id":31,"title":"Festiwale muzyczne i plenerowe","votes":2,"type":"x","order":2,"pct":40,"resources":[]},{"id":32,"title":"Wystawy sztuki nowoczesnej lub tradycyjnej","votes":0,"type":"x","order":3,"pct":0,"resources":[]},{"id":33,"title":"Spektakle teatralne i kabarety","votes":1,"type":"x","order":4,"pct":20,"resources":[]},{"id":34,"title":"Warsztaty i wydarzenia dla dzieci i rodzin","votes":0,"type":"x","order":5,"pct":0,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Głosy

REKLAMA