Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Stanisław Jarczok

Urodził się w 1969 r. Mieszka w Szerokiej. To miejsce - w którym żyli jego rodzice i dziadkowie, bardzo często stanowi dla niego malarską inspirację. Już w młodości wykazywał zdolności plastyczne - lubił rysować, najczęściej ulubionych bohaterów z komiksów i kreskówek. Po szkole podstawowej wybrał naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Żorach.

Pół roku przed wyczekiwaną emeryturą rozpoczął pracę nad kopią fragmentu tryptyku Rubensa z 1614 r. pt.: „Zdjęcie z krzyża”. Obraz powstawał 8 miesięcy i w sposób symboliczny stanowił nawiązanie do wyzwolenia z trudów górniczego życia.

Już na emeryturze, od proboszcza parafii p.w. Wszystkich Świętych, otrzymał propozycję wykonania drobnych prac konserwatorskich w szerockim kościele, którymi kierował Albert Goliński - konserwator zabytków z Krakowa. Prace polegały na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków starych malowideł zamieszczonych na sklepieniu. Z zadania wywiązał się na tyle dobrze, że proboszcz parafii ks. Jerzy Wójcik namówił go do wystartowania w konkursie stypendialnym miasta Jastrzębie-Zdrój dla osób zajmujących się twórczością artystyczną. Dzięki temu dofinansowaniu, które otrzymał w 2020 r. mógł przedstawić swój dorobek w ramach indywidualnej wystawy, która prezentowana była w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szerokiej. Namalował także obrazy, które stanowią pamiątkę ważnych wydarzeń historycznych związanych z jego „małą ojczyzną”.

Pierwszy obraz przedstawia krzyż, który znajduje się przy kościele. Zacząłem szukać jakiś informacji o nim i okazało się, że to jest krzyż wotywny. Ufundowali go mieszkańcy w siedem lat po epidemii, która nawiedziła te tereny w latach 1847-49 i która zabrała wiele ofiar. Niestety księgi parafialne pisane były po niemiecku i są już bardzo zniszczone, dlatego nie dowiemy się już, dlaczego mieszkańcy liczącej 200 osób, z pewnością biednej wioski, zdobyli się na taki gest. 
Druga z prac to moja wizja śmierci pięciu powstańców śląskich, którzy spoczęli w zbiorowej mogile na cmentarzu w Szerokiej. Trzeci nawiązuje do pracy na kopalni. 
Przez dłuższy czas wzbraniałem się przed podejmowaniem tego tematu, jednak z czasem zaczął także pojawiać się w mojej twórczości – wspomina Stanisław Jarczok.

Efekt końcowy namalowanych obrazów, twórca przenosił na bardzo duże banery. Praca nad jednym – malowanym farbą akrylową -  zajmowała mu około pół roku i była bardzo absorbująca. Banery prezentowane były w kościele w Szerokiej, a proboszcz parafii podczas niedzielnych kazań przybliżał ich tematykę opowiadając o lokalnej historii.

REKLAMA

W tych obrazach, w dobranej kolorystyce i postaciach, można odnaleźć fascynację twórczością Jerzego Duda–Gracza. To nie jedyny artysta, który wpłynął na twórczość Stanisława Jarczoka. Jednym z najważniejszych jest dla niego malarz surrealista - Mariusz Lewandowski. Nie można pominąć także Szeroczan, którzy dzielą się z nim zapamiętanymi, czy przekazywanymi z pokolenia na pokolenie ważnymi wydarzeniami, które miały wpływ na życie wioski i mieszkańców. Dzięki takim historiom powstają kolejne obrazy jak choćby ten, który przedstawia ostatnie pożegnanie dwóch górników z Szerokiej, pracujących na KWK „Jankowice”, którzy zginęli w 1954 r. podczas wybuchu metanu. Czy inny - z dzwonnikiem, który próbował przeszkodzić Niemcom w kradzieży dzwonów z kościoła w Szerokiej.  

Chociaż w twórczości Stanisława Jarczoka dominuje tematyka nawiązująca do lokalnej historii i przebija w niej przywiązanie do rodzimej ziemi, to pojawiają się także prace odmienne. Ciekawy zbiór stanowią portrety aktorów m.in.: Jana Kobuszewskiego, Witolda Pyrkosza czy Danela Olbrychskiego. W jego dorobku pojawiają się także obrazy surrealistyczne, sakralne oraz krajobrazy np. namalowana w odsłonie 4 pór roku tzw. „Gąsiorowa droga” – polna droga prowadząca przez szerocki las.

Cały czas eksperymentuje, szuka i doskonali swój warsztat, bo jak twierdzi:

w malarstwie jest coś takiego, że im lepiej się maluje, to otwierają się kolejne drzwi. Niczego nie można przyspieszyć, przeskoczyć, bo na wszystko przyjdzie czas.


Swoje obrazy artysta prezentuje w prywatnej Galerii w Szerokiej.

Autor: Katarzyna Gardecka

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://harmonicznychaos.pl/artblog/101-sylwetki-tworcow/158-stanislaw-jarczok.html


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Czarli89
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka ...
Foczka 😀
Hejka,,pozdrowienia dla Daniela ( ogrodnika) z Łodzi którego poznałam na ...
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (2)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)

Ostanie komentarze

Gratulacje i brawa dla Pań - jesteście wspaniałe!
Może wystarczy patrol policji i prace społeczne w formie sprzątania dla śmiecących. 
Naprawdę dali rade w tym roku! Po raz pierwszy nic nie rozumiem
Oni by woleli, żebyście zrobili zrzutkę i i sami rozwiązali swoje problemy/  (1)
2,7 to nie 15, ale i tak....
może wystarczy jak się ogarniemy z wyrzucaniem śmieci gdzie popadnie! ludzkości!

Czy władze miasta Jastrzębia-Zdroju efektywnie wykorzystują fundusze zewnętrzne?

Środki zewnętrzne to szansa na rozwój miasta. Jak oceniasz efektywność wykorzystania tych funduszy przez władze Jastrzębia-Zdroju?

Nie wybrano odpowiedzi. Spróbuj ponownie.
Wybierz istniejącą opcję lub wpisz swoją, ale nie obie.
Wybierz co najmniej {0} odpowiedź/odpowiedzi.
Wybierz maksymalnie {0} odpowiedź/odpowiedzi.
/sondaze/ocena-wladz-miejskich/czy-wladze-miasta-jastrzebia-zdroju-efektywnie-wykorzystuja-fundusze-zewnetrzne.json?task=poll.vote
34
radio
1
[{"id":164,"title":"Tak, fundusze s\u0105 wykorzystywane efektywnie","votes":1,"type":"x","order":1,"pct":14.29,"resources":[]},{"id":165,"title":"Cz\u0119\u015bciowo \u2013 niekt\u00f3re projekty s\u0105 dobrze finansowane, inne nie","votes":1,"type":"x","order":2,"pct":14.29,"resources":[]},{"id":166,"title":"\u015arednio \u2013 efektywno\u015b\u0107 mog\u0142aby by\u0107 wi\u0119ksza","votes":3,"type":"x","order":3,"pct":42.86,"resources":[]},{"id":167,"title":"Nie, fundusze zewn\u0119trzne s\u0105 marnowane","votes":1,"type":"x","order":4,"pct":14.29,"resources":[]},{"id":168,"title":"Zdecydowanie nie \u2013 miasto nie wykorzystuje dost\u0119pnych \u015brodk\u00f3w","votes":1,"type":"x","order":5,"pct":14.29,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Głosy

REKLAMA