Marcin Rodzik
Jest absolwentem Domu Nauki i Rehabilitacji oraz byłym uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jastrzębiu-Zdroju. Jest osobą niepełnosprawną z autyzmem. Choroba ta, w ogólnym zarysie, polega na subiektywnym poczuciu odizolowania, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem oraz odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata.
Jego największą pasją jest malarstwo. Najczęściej tworzy w technice pasteli, ale do swoich prac wykorzystuje także: batik, farby olejne czy ołówek. Od 2006 r. doskonali swój warsztat w pracowni Studium Rysunku i Grafiki, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Czterokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Konfrontacjach Artystycznych im. Andrzeja Resa w Jastrzębiu-Zdroju.
Niekwestionowaną zaletą twórczości Marcina jest jej unikalność. Malarstwo jest dla niego drogą do wyrażenia siebie, kontaktu ze światem, rodzajem terapii, co przekłada się na instynktowny dobór form, techniki i koloru. Tworzy uwolniony spod jakiejkolwiek presji, dlatego twórczość Marcina pozostaje autentyczna, niekiedy ujmująco prosta, ale niezmiennie ciekawa i intrygująca.
Nagrody i wyróżnienia:
Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Rembrandt-Czarodziej Światła” (Rybnik 2006), Nagroda I stopnia – „Międzynarodowe Biennale Sztuki Książki" (Gliwice 2008), Wyróżnienie – Festiwal Zjawisk Artystycznych „Cyklorama” (Jastrzębie-Zdrój 2010).
Wystawy: „Artysta-autysta” z cyklu „Jastrzębska Galeria Młodych” (Galeria Ciasna, Jastrzębie-Zdrój 2011), „Świat według Marcina Rodzika” (Galeria Eпcentrum, Jastrzębie-Zdrój 2013).
Autor: Katarzyna Gardecka
Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:
https://harmonicznychaos.pl/artblog/101-sylwetki-tworcow/139-marcin-rodzik.html
Sprawdź podobne:
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...