Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści


REKLAMA

Zwyczaje noworoczne - kolędnicy i szopki

 |  Historia i tradycje
Dodane przez:

Od dnia św. Szczepana do Trzech Króli, czyli między 26 grudnia a 6 stycznia, po polskich wsiach chodziły grupy kolędników. Nazywano je różnie, w zależności od regionu: pastuszkami, podłaźnikami, Trzema Królami, Herodami, szlachcicami, dziadami, kozami, turoniami lub po prostu kolędnikami.

Podłaźnicy i szczodraki

Wśród kolorowych przebierańców można było najczęściej spotkać diabła i anioła, pastuszków, króla, śmierć z kosą, księdza, cygana, żyda z turoniem, kozą, koniem czy niedźwiedziem. Taniec z niedźwiedziem wróżył pannom szybkie zamążpójście, a mężatkom pomyślność w gospodarstwie. Grupy przebierańców chodziły po wsiach, pukając od domu do domu, śpiewały kolędy i składały domownikom specjalnie przygotowane życzenia, które rozrastały się do obrzędowych widowisk. 

Grupa kolędników, fot. Bonclok.pl
Grupa kolędników, fot. Bonclok.pl

W zamian przygotowywano dla nich jako zapłatę specjalne pieczywo obrzędowe tzw. „szczodraki”. Był to niewielki chlebek w kształcie podkowy, okrągły lub podłużny. „Szczodraki” robione były z najlepszej mąki, dodatkowo nadziewane kapustą, białym serem albo burakami cukrowymi. Jeżeli w domu nie było „szczodraków” kolędnik składał „odwrócone życzenie”, co mogło wywołać niepomyślność i brak plonów. W południowej Polsce kolędnicy często nazywani byli „podłaźnikami”, bo przynosili ze sobą ustrojone gałązki sosny, świerku lub jodły - „podłaźniczkę”, mającą uchronić domowników przed chorobami oraz zapewnić im miłość i szacunek. Nie bez powodu również kolędowali najczęściej młodzi kawalerowie, odwiedzając przede wszystkim domy, gdzie była panna na wydaniu.

REKLAMA

Betlyjki

„Podłaźnicy” śpiewali kolędy, chodzili też po wsi z szopką czyli „betlyjką” lub z gwiazdą. „Betlyjki” stawiano w śląskich domach zamiast choinki. Wykonywano je często z drewna i tektury. W ich wnętrzu znajdowały się figurki Dzieciątka Jezus w żłobku, Maryi i Józefa, a także woła i osiołka. Przed szopką ustawieni byli Trzej Królowie, liczni pasterze oraz owieczki. Daszki szopek wieńczyli aniołowie, gwiazda lub napis gloria. „Betlyjkorze”, jak nazywano kolędników, którzy nosili szopki, urządzali przedstawienia, opowiadające o przygodzie pasterzy betlejemskich. 

Szopka Bożonarodzeniowa, fot. Bonclok.pl
Szopka Bożonarodzeniowa, fot. Bonclok.pl

Tradycja radosnego kolędowania żywa jest wciąż na Żywiecczyźnie. Zgodnie z tamtejszym zwyczajem, grupy przebierańców – „dziadów noworocznych” - chodzą w Sylwestra po wioskach, odganiając złe siły. Obsypują   owsem i plewami, winszują, tańczą, grają i śpiewają, robiąc przy tym dużo huku i hałasu, bo to zgodnie z wierzeniami odgania złe moce. Rokrocznie organizowane są Żywieckie Gody - Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych. Podczas imprezy przez Żywiec przechodzi korowód barwnych „dziadów”, na rynku odbywa się konkurs trzaskania z bata, „potańcówka dziadowska” i degustacja potraw regionalnych. Zwyczaj chodzenia kolędników jest znany na Śląsku, jak i w innych częściach kraju, od dawien dawna, choć współcześnie zanika i przebierańców najczęściej spotkać możemy podczas imprez i widowisk folklorystycznych organizowanych w skansenach. Niektórzy z badaczy dopatrują się w tym widowisku obrzędowym dawnych praktyk magicznych z czasów przedchrześcijańskich. Wówczas ich celem było zapewnienie pomyślności i urodzaju na cały nadchodzący rok. Podobnie dziś grupa kolędników, która zapuka do domu, jest witana z wielką radością, bo wróży powodzenie dla całego gospodarstwa i domowników.

Autorka: Anna Lerch-Wójcik, autorka bloga Bonclok.pl


Podziel się z innymi, udostępnij:

REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA

Czarli89
Siemanko potrzebuje kontaktu z Suchym lub Hajto z Armi Bożka ...
Foczka 😀
Hejka,,pozdrowienia dla Daniela ( ogrodnika) z Łodzi którego poznałam na ...
Jastek (IAstek)
👋 Hej Jastrzębianie! 🌟Chcesz przekazać pozdrowienia, zadać pytanie czy po ... (2)
Helmut rura
Szukam dobrego elektromechanika do swojego Helmuta (VW). Ktoś coś poleci?
O.N.A.
Czy o prawda, że w Jastrzębiu nie ma gdzie potańczyć? ... (2)
Lidia
Czy ktoś wypieka świąteczne ciasteczka?  (2)
Weber
Jest w Jastrzębiu jakaś firma zajmująca się obsługą prawną pod ... (2)
Jag0da
Gdzie naprawię laptopa? Nie włącza się!!! help (1)
VoyTek
Naprawa skrzyni biegów w okolicy? Ktoś coś poleci?
ChiChi
Polećcie weterynarza w okolicy. Chodzi mi o takiego, który bardziej ... (3)

Ostanie komentarze

Gratulacje i brawa dla Pań - jesteście wspaniałe!
Może wystarczy patrol policji i prace społeczne w formie sprzątania dla śmiecących. 
Naprawdę dali rade w tym roku! Po raz pierwszy nic nie rozumiem
Oni by woleli, żebyście zrobili zrzutkę i i sami rozwiązali swoje problemy/  (1)
2,7 to nie 15, ale i tak....
może wystarczy jak się ogarniemy z wyrzucaniem śmieci gdzie popadnie! ludzkości!

Czy jesteś zadowolony z obecnego stanu dróg w Jastrzębiu-Zdroju?

Czy stan dróg w Jastrzębiu-Zdroju spełnia Twoje oczekiwania? Wybierz odpowiedź i podziel się swoją opinią na temat jakości nawierzchni, remontów i komfortu jazdy po miejskich trasach. Twoje zdanie pomoże ocenić, co działa dobrze, a co wymaga pilnej poprawy!

Nie wybrano odpowiedzi. Spróbuj ponownie.
Wybierz istniejącą opcję lub wpisz swoją, ale nie obie.
Wybierz co najmniej {0} odpowiedź/odpowiedzi.
Wybierz maksymalnie {0} odpowiedź/odpowiedzi.
/sondaze/infrastruktura-i-transport/czy-jestes-zadowolony-z-obecnego-stanu-drog-w-jastrzebiu-zdroju.json?task=poll.vote
1
radio
1
[{"id":1,"title":"Tak, bardzo dobry stan","votes":0,"type":"x","order":1,"pct":0,"resources":[]},{"id":2,"title":"Og\u00f3lnie dobrze, ale s\u0105 niedoci\u0105gni\u0119cia","votes":0,"type":"x","order":2,"pct":0,"resources":[]},{"id":3,"title":"\u015arednio, potrzeba poprawek","votes":0,"type":"x","order":3,"pct":0,"resources":[]},{"id":4,"title":"Nie, stan jest z\u0142y","votes":4,"type":"x","order":4,"pct":80,"resources":[]},{"id":5,"title":"Nie mam zdania","votes":1,"type":"x","order":5,"pct":20,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] ["rgba(255,91,0,0.7)","rgba(74,192,242,0.7)","rgba(184,0,40,0.7)","rgba(238,246,108,0.7)","rgba(96,187,34,0.7)","rgba(185,106,154,0.7)","rgba(98,194,204,0.7)"] 350
bottom 200 Głosy

REKLAMA